Archiwum 2000 r.

Skałki Milenijne
Sztolnie w Czarnorzekach
Dalsze informacje o jaskiniach w Okrąglicy
Nowe jaskinie na Łopieniu
Jaskinie w Dębicy

Jaskinia w Okrąglicy

34. Sympozjum Speleologiczne

Nowe jaskinie w Beskidzie Śląskim

Było Schronisko, jest Szczelina

Nowe partie w Jaskini Zbójeckiej

Jaskinia gdzie Wpadł Grotołaz jeszcze większa

Eksploracja na Skrzycznem

Jaskinia Zwietrzała

Jaskinia w Trzech Kopcach ma 942 m długości

Jaskinie w Bodakach - c.d.

Uzupełniająca inwentaryzacja jaskiń w Bodakach

Wietrzna Dziura w Gorcu

Nowa duża jaskinia w Beskidzie Niskim

Jaskinia nad Grzebieniem

Nowe jaskinie w Beskidzie Małym i Makowskim
Krata w Diablej Dziurze zniszczona
Nowe partie w Jaskini Malinowskiej pomierzone
Jaskinia w Straconce - 135 m długości!
Kolejne jaskinie w Beskidzie Niskim
Jaskinia w Trzech Kopcach ma 926 m długości
Szczelina przy Szlaku
Jaskinia w Straconce
II Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich
Nowy numer biuletynu "Jaskinie Beskidzkie"
Nie tylko Beskidy
Nowości w Beskidzie Małym i Makowskim
Wycieczka do jaskiń Łopienia
Dwie nowości w okolicach Tenczyna
Schron w Lubniu
Szczelina przy Ulicy Zdrojowej
Nowe jaskinie w Beskidzie Niskim
W podziemiach Beskidu Gorlickiego
Nowy "Zacisk"
Sztolnie Czarnorzeckie zimą
Rekordowe zimowisko nietoperzy
Złodzieje w jaskini
Nowe partie w Jaskini Szkieletowej
Nowa jaskiniowa publikacja

Archiwum 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, Aktualności

Skałki MilenijneW ostatnim dniu roku 2000 dwuosobowa ekipa z Dębicy (R. Kusibab i T. Mleczek) spędziła kilka godzin na Pogórzu Ciężkowickim. Celem było zbadanie nieznanych szerzej skałek w pobliżu miejscowości Ołpiny. Znajdują się one w przysiółku Borówka (nie mylić ze znajdującymi się w pobliżu skałkami w Żurowej zwanymi Borówkami). Skałki tworzy grupa kilku ścian i ambon położonych na zboczu.
W najwyższej mającej kilkanaście metrów ambonie znajduje się mała atrakcja speleologiczna: obszerne schronisko podskalne długości 3 m, które zinwentaryzowano i nazwano podobnie jak skałki Schroniskiem Milenijnym. Na skałkach są też możliwości wspinaczki.

Sztolnie w Czarnorzekach22 grudnia 2000 r. odbył się pierwszy tej zimy spis nietoperzy prowadzony przed dębickich speleologów w Beskidach i Pogórzu Karpackim. T. Mleczek (Speleoklub Dębicki) wespół z Edwardem Marszałkiem -- leśniczym z nadleśnictwa w Dukli sprawdzili stan zimujących nietoperzy w sztolniach w okolicy Czarnorzek.
W większości obiektów nie zanotowano większych zmian w liczebności nietoperzy. Wyjątkowo mało nietoperzy przebywało jedynie w sztolni Pustelni -- tylko kilkanaście mopków. Większość nietoperzy tego gatunku przebywała jeszcze w kolonii przejściowej w sąsiedniej Sztolni Jasnej.
Zbadano również dwie wskazane przez E. Marszałka sztolnie nad Czarnym Potokiem -- I mającą długość 6 m i II, która ma 12 m długości. Mają one charakter częściowo zawalonych szerokich okapów, w odróżnieniu od pobliskich sztolni przy drodze do przekaźnika na Suchej Górze, które drążono w formie korytarzy.
Podziemne wydobycie piaskowców prowadzili dawni mieszkańcy Czarnorzek -- Rusini dla potrzeb miejscowego kamieniarstwa. Eksploatacja ta była bardzo niebezpieczna -- często dochodziło do wypadków. Jeden z najtragiczniejszych wydarzył się w Boże Ciało w 1937 r., kiedy zginęło dwóch Rusinów pod zwałami skał w jednej ze sztolni.
Po ostatniej wojnie podziemne wydobycie przerwano, a ich świadectwem są obecnie liczne, przeważnie prawie całkowicie pozawalane sztolnie. 

Dalsze informacje o jaskiniach w Okrąglicy13 grudnia 2000 r. na Okrąglicy w paśmie Policy (Beskid Żywiecki) ponownie pojawiła się ekipa z Bielska-Białej (R. Czarnecki i T. Gajda). Zinwentaryzowano Jaskinię R I w Okrąglicy, która ma ok. 10 m długości. Zlokalizowano również jeszcze jeden obiekt, którego jednak nie zbadano.

Nowe jaskinie na ŁopieniuNa Łopieniu (951 m) w Beskidzie Wyspowym zinwentaryzowano kilka nowych, niewielkich jaskiń: Zbójecką Skrytkę (5 m długości i 3 m deniwelacji), Schronisko w Grzebieniu (3 m długości) oraz Dziurę nad Grzebieniem (5 m długości). Zostały one zinwentaryzowane 19 listopada 2000 r. przez B. Bubulę i A. Kapturkiewicza (Klub Grotołazów w Limanowej).
Kolejne jaskinie zinwentaryzowano już w następnym miesiącu: 21 grudnia B. Bubula i P. Lesiecki zinwentaryzowali Schronisko Płaskie (5 m długości), natomiast 24 grudnia A. Kapturkiewicz zinwentaryzował Szczelinę Skalną (7 m długości, 2 m deniwelacji).
Na obszarze Beskidu Wyspowego znanych jest 40 jaskiń, które mają łącznie 932 m długości.

Jaskinie w DębicyNa terenie Dębicy zinwentaryzowano dotąd niewielką Szczelinę przy Ulicy Zdrojowej. Wydawało się, że jest to kres możliwości eksploracyjnych na terenie miasta. Po dokładniejszej penetracji okazało się, że jaskiniowych obiektów jest w granicach Dębicy więcej.
Najciekawsze jaskinie znajdują się w dzielnicy Dębicy - Latoszynie, w lessowej skarpie nad Wisłoką. Są to 3 obiekty, które powstały w wyniku obrywów - Jaskinia w Skarpie (10 m długości, 5 m deniwelacji), Szczelina nad Wisłoką I (3 m długości) i Szczelina nad Wisłoką II (2 m długości).
W pobliżu znajduje się też interesująca sufozyjna jaskinia nazwana Latoszyńską Dziurą (4 m długości,  +1,7 m deniwelacji).
W innym rejonie Dębicy -- już na obszarze Pogórza Strzyżowskiego -- splanowano Jamę na Budziszu (5 m długości, 3 m głębokości).
W pracach inwentaryzacyjnych  przeprowadzonych 4 i 12 listopada 2000 r.  wzięli udział Tomasz Lechowski, Tomasz Mleczek i Bogdan Szatkowski (Speleoklub Beskidzki).

Więcej...

Jaskinia w OkrąglicyW Okrąglicy w paśmie Policy  (Beskid Żywiecki) Roman Czarnecki ze Speleoklubu w Bielsku-Białej odkrył 21 października 2000 r. nową jaskinię. Ma ona ok. 5 m długości i ok. 4 m głębokości. Obiekt nazwaną Studzienką R II w Okrąglicy.

34. Sympozjum SpeleologiczneW dniach 20-22 października 2000 r.  w Kościelisku odbyło się 34. Sympozjum Speleologiczne zorganizowane przez Sekcję Speleologiczną Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.  Przedstawiono kilkadziesiąt referatów dotyczących głównie krasu i jaskiń tatrzańskich. W programie sympozjum znalazły się dwie sesje terenowe w Tatrach Zachodnich -- do Jaskini Brestowskiej (Brestovska jaskyna) na Słowacji i do Szczeliny Chochołowskiej.
Z dębickiego Speleoklubu w sympozjum wzięli udział Tomasz Mleczek i Bogdan Szatkowski. Grzegorz Klassek i Tomasz Mleczek przedstawili referat "Eksploracja i inwentaryzacja jaskiń w Polskich Karpatach Fliszowych -- podsumowanie prac za okres od października 1999 do września 2000 r.". Przyszłoroczne sympozjum odbędzie się -- jak ustalono -- w Beskidach.

Nowe jaskinie w Beskidzie ŚląskimKolejne nowe jaskinie poznano ostatnio w Beskidzie Śląskim.
Czesław Szura  z KW w Bielsku-Białej przy okazji wspinaczek w skałkach na Zielonym Kopcu w Beskidzie Śląskim zinwentaryzował Jaskinię w Zielonym Kopcu I o długości 15,5 m, Jaskinię w Zielonym Kopcu II o długości 8,5 m oraz Szczelinę w Zielonym Kopcu mającą 5 m długości.
Natomiast na północno-zachodnim stoku Muronki 11 listopada 2000 r. ekipa bielskich grotołazów splanowała Schron w Ścianie za Płytą mający 3,5 m długości.

Było Schronisko, jest SzczelinaSchronisko w Ostrym Wierchu (930 m n.p.m.) w Beskidzie Niskim już nie istnieje. Jak stwierdził Rafał Suski (KKTJ), który był w tym rejonie na początku września 2000 r., obiekt  stracił już cechy obiektu jaskiniowego.
Natomiast poniżej tego byłego już schroniska Rafał zinwentaryzował mającą 3 m długości Szczelinę w Ostrym Wierchu. Obiekt ten jest prawdopodobnie odkopanym fragmentem słynnej Zbójeckiej Piwnicy, która została wysadzona w powietrze tuż po ostatniej wojnie przez WOP.
Łącznie w Beskidzie Niskim zinwentaryzowano dotąd już 154 jaskinie o łącznej długości 1970,5 m.

Nowe partie w Jaskini ZbójeckiejW Jaskini Zbójeckiej w Łopieniu w Beskidzie Wyspowym Bogusław Bubula i Paweł Lesiecki z Klubu Grotołazów w Limanowej odkryli na początku września 2000 r. nowe partie. Liczą one 24 m  i prowadzą od nowoodkrytego drugiego (nie licząc dwóch wcześniej zawalonych) otworu jaskini w rejon Sali Zbłąkanych. Po tym odkryciu łączna długość jaskini wynosi 404 m, a jej deniwelacja wzrosła do -17 m.
Nieco wcześniej -- 10 sierpnia 2000 r. Łukasz Gierat i Krzysztof Rodzik z Łętowni zinwentaryzowali w  Dziurawych Turniach na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.) 3 niewielkie schroniska podskalne o długościach 2-2,5 m.
W całym Beskidzie Wyspowym poznano więc już 35 jaskiń, które mają łącznie 907 m długości.

Jaskinia gdzie Wpadł Grotołaz jeszcze większaW Jaskini gdzie Wpadł Grotołaz na Cergowej (716 m n.p.m.) w Beskidzie Niskim 3 września 2000 r. zinwentaryzowano nowe partie o długości 15 m. Jest to prosta szczelina, którą nazwano Korytarzem z Brzytwami, a wejście do niej prowadzi z Sali "Y". Łączna długość jaskini wynosi więc już 75 m.
Wzrosła też głębokość jaskini - niewiele, bo tylko o 1 m. Daje to jednak w sumie deniwelację -15 m, co na warunki fliszowe jest dość dużo.
Eksplorację i pomiary wykonała ekipa Speleoklubu Dębickiego w składzie Robert Kusibab, Tomasz Mleczek, Bogdan Szatkowski i Robert Solak.
W jaskini stwierdzono również kilka osobników podkowca małego, które powoli szykują się już do zimowego snu.

  

  Eksploracja na SkrzycznemDnia 20 sierpnia 2000 r. na Skrzycznem w Beskidzie Śląskim działała kilkunastoosobowa grupa z Bielska-Białej. Zwiedzono kilka jaskiń w tym rejonie, ale zinwentaryzowano też 4 nowe obiekty. Położone są one w rejonie trasy FIS, a największe spośród nich to Jaskinia przy Trasie FIS oraz Jaskinia pod Ukośną Płytą. Oba mają po 10 m długości.

Jaskinia Zwietrzała 13 września 2000 r., w czasie eksploracji prowadzonej na północnych stokach Magurki Wiślańskiej w Beskidzie Śląskim Roman Czarnecki i Jerzy Ganszer (KTJ "Speleoklub" Bielsko-Biała) zlokalizowali i splanowali kilka niewielkich obiektów jaskiniowych. W największym z nich nazwany Jaskinią Zwietrzałą zinwentaryzowano partie o długości 4,5 m.
Ponieważ w jaskini tej nie zakończono eksploracji, to kilka dni później -- 19 sierpnia 2000 r. -- w dziurze ponownie pojawiła się ekipa z bielskiego klubu. Niestety, mimo rozkuwania, wydłużoną ją tylko do 7 m. Warto wspomnieć, że w jaskini zauważono podkowca małego.

Jaskinia w Trzech Kopcach ma 942 m długości14 sierpnia 2000 r. Jerzy Ganszer i Jerzy Pukowski (KTJ "Speleoklub" Bielsko-Biała) splanowali w najdłuższej beskidzkiej jaskini -- w Trzech Kopcach nowe partie o długości 16 m. Położone są one w rejonie Kruchej Sali, a namiary na nie dał Tomasz Grzegrzułka. Łączna długość jaskini wynosi więc już 942 m.

Jaskinie w Bodakach - c.d.W okolicach Bodaków w Beskidzie Niskim 13 lipca 2000 r. działał również Czesław Szura z KW Bielsko-Biała. Zinwentaryzował on wśród skałek na zboczu góry Hola (651 m n.p.m.) 5 ciekawych schronów podskalnych. Największe obiekty to Gorlicka Koleba I o długości 9 m i Gorlicka Koleba II, która ma 9,5 m długości.
W pobliskiej Ostrej Górze (758 m n.p.m) Czesław splanował ponadto 2 małe obiekty o długościach 2 m i 3,5 m.

Uzupełniająca inwentaryzacja jaskiń w Bodakach24 lipca 2000 r. na osuwisku koło Bodaków w Beskidzie Niskim przeprowadzono uzupełniającą inwentaryzację jaskiń. Jeszcze na początku maja Rafał Suski zauważył świeże osunięcia w północnej części osuwiska i brak niektórych zinwentaryzowanych wcześniej jaskiń. Teraz, po dokładnych zbadaniu okazało się, że nie istnieją w całości Mokra Studzienka i Schronisko Podwójne. Charakteru obiektu jaskiniowego nie ma też już  Pochyły Korytarz. Również  Jasna Szpara zmniejszyła się o 2 metry i obecnie ma tylko 6 m długości.
Zinwentaryzowano za to kilka nowych obiektów: B-9 (3 m długości, 1,5 m głębokości), B-10 (4 m długości, 3 m głębokości), dwuotworowa B-11 (9 m długości, 2,5 m głębokości), Okap pod Butanem (6 m długości) i B-13 (3 m długości). Pomiary wykonali Rafał Suski (KKTJ) i Tomasz Mleczek (Speleoklub Dębicki).

Wietrzna Dziura w GorcuWietrzna Dziura to niewielka, ale bardzo ciekawa jaskinia gorczańska położona w masywie Gorca (1228 m n.p.m.). Pierwszy wymienia jaskinię w 1957 r. Józef Nyka, który następnie w swym przewodniku po Gorcach z 1959 r. dokładnie ją opisuje.
Pierwszy plan (pod nazwą Jaskinia w Gorcu) został wykonany przez bielskich grotołazów dopiero w 1980 r., a ukazał się w wydanym  w 1982 r. III tomie inwentarza jaskiń beskidzkich.
W ramach aktualizacji planów jaskiń beskidzkich zostały wykonane ponowne pomiary jaskini, które przeprowadzili 15 lipca 2000 r. Bogusław Bubula (Limanowa), Łukasz Gierat (Łętownia) i Tomasz Mleczek (Speleoklub Dębicki). Jaskinia ma 24 m długości i 10 (+3,-7) m deniwelacji. Była znacznie zaśmiecona, większość śmieci (głównie stare wiadra i garnki) wyniesiono z jaskini.
Aktualny plan i opis jaskini znajdzie się w numerze 2/2000 biuletynu "Jaskinie Beskidzkie". Ponadto proponuje się nazwać ją Wietrzną Dziurą w Gorcu, co połączy obie używane dotąd nazwy i odróżni od innych Wietrznych Dziur w Beskidach.
Warto dodać, że otwór jaskini wskazał nam Stanisław Kurzeja -- syn Jana Kurzei, który zaprowadził do jaskini samego Józefa Nykę. Ten później w przewodniku po Gorcach napisze: "jedyny odważny przewodnik -- gajowy Jan Kurzeja". Niestety Jan Kurzeja zmarł wiosną tego roku.

"Skarby" Wietrznej Dziury (fot. T. Mleczek)

Nowa duża jaskinia w Beskidzie NiskimW czerwcu 2000 r. Rafał Suski (Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego)  zlokalizował w okolicach Dukli dwie wcześniej nieznane jaskinie: mającą ok.10 m długości Krakowską Studnię na Kilanowskiej oraz Jaskinię gdzie Wpadł Grotołaz na Cergowej.
Tą ostatnią wyeksplorowali i pomierzyli 13 lipca 2000 r. Tomasz Mleczek i Robert Solak (Speleoklub Dębica). Jaskinia gdzie Wpadł Grotołaz ma 60 m długości i 14 m głębokości. Jak na warunki fliszowe jest dość obszerna -- posiada kilka dużych komór z których największą jest Sala z Labiryntem. Do zwiedzania jaskini przydaje się lina -- jest kilka niewygodnych (szczególnie przy wychodzeniu) i kruchych studzienek.
Będąc na Kilanowskiej na Osuwisku Północnym stwierdzono ponadto (na co zwrócił wcześniej Rafał Suski) wielki obryw w dolnej ścianie osuwiska, będącej zarazem wschodnią ściana Gangusiowej Turni. Do obrywu doszło na wiosnę tego roku. Nie stwierdzono jednak istotnych zmian w topografii Szczeliny Lipowickiej, której otwory znajdują się poniżej obrywu na Gangusiowej Turni.

Jaskinia nad GrzebieniemBeskid Śląski jest uważany za dość dobrze poznany jaskiniowo rejon. Jednak wciąż poznawane są tam nowe jaskinie. Kolejną odkryli Maciej Pawełczyk (KKS) i Wojciech Kuczok (Speleoklub Dąbrowa Górnicza). Obiekt został nazwany Jaskinią nad Grzebieniem. Znajduje się w masywie Skrzycznego (1257 m n.p.m.) i ma 35 m długości. Eksploracja jaskini nie została jeszcze zakończona.

Nowe jaskinie w Beskidzie Małym i MakowskimZnów nowości w Beskidzie Małym - tym razem za sprawą intensywnie działającego w tym rejonie Artura Żery z KTJ "Speleoklub" w Bielsku-Białej. Na początku czerwca Artur zinwentaryzował w tym rejonie 3 nowe obiekty jaskiniowe. 2 z nich to niewielkie schroniska podskalne - Śmietnik IV ma 3 m, a Koleba w Małym Gibasowym Groniu ma 2,5 m długości.
Sporym obiektem natomiast jest odkryta wśród skałek na Ścieszków Groniu Jaskinia Lodowa w Zamczysku. Mierzy ona 59 m długości i 10 m głębokości. Bardzo ciasny otwór jaskini znajduje się w pobliżu Jaskini Strzelistej. Jak sama nazwa wskazuje, znaleziono w jaskini podczas inwentaryzacji lód.
Również w Mysiorowej Jamie w Zagórzu położonej w sąsiednim Beskidzie Makowskim Artur splanował nowe partie o długości 15,5 m i pogłębił jaskinię o 1 m. Obecnie długość Mysiorowej Jamy wynosi więc 172 m, a głębokość 10 m.

Krata w Diablej Dziurze zniszczonaKrata Diablej Dziurze w Bukowcu na Pogórzu Rożnowskim została zniszczona przez nieznanych sprawców. Zamykanie jaskiń jest dość kontrowersyjne. Mamy wiele przykładów na Jurze, że często jest chybiony pomysł. W Diablej Dziurze kraty były założone w dwóch otworach jaskini -- w starym otworze była krata stała, natomiast w nowym była ruchoma, którą się ściągało. Zakładana była tylko w zimie w czasie hibernacji jednej z największych kolonii nietoperzy (w tym rzadkiego i zagrożonego wyginięciem podkowca małego) w Polsce. Przez pozostały czas jaskinia była otwarta, wszyscy chętni więc mogli ją zwiedzać bez problemów. Dlatego bardzo dziwić może fakt zniszczenia kraty w starym otworze, skoro w nowym otworze krata była otwarta (ściągnięta).

Nowe partie w Jaskini Malinowskiej pomierzone4 czerwca 2000 r. Jerzy Pukowski i Jerzy Ganszer splanowali w Jaskini Malinowskiej w Beskidzie Śląskim partie odkryte 13 lutego 2000 r. Były one wtedy szacowane na ok. 10 m, po dokładnych pomiarach okazało się, że mają one 16 m długości. Długości Jaskini Malinowskiej wynosi więc 230,5 m, głębokość nie zmieniła się i wynosi wciąż 22,7 m.

Jaskinia w Straconce - 135 m długości!Nie tak dawno podaliśmy informacje o odkryciu nowej beskidzkiej jaskini w starym kamieniołomie w Straconce koło Bielska-Białej w Beskidzie Małym. Jak się okazuje, w wyniku intensywnej eksploracji prowadzonej przez Czesława Szurę (KW Bielsko-Biała) jaskinia ta ma już 135 m długości i 16,5 m głębokości.
Jaskinia w Straconce jest już 18. ponadstumetrową jaskinią w Polskich Karpatach Fliszowych. Jej opis i plan znajdą się w najnowszym "Zacisku" - biuletynie wydawanym przez KTJ "Speleoklub" Bielsko-Biała.

Kolejne jaskinie w Beskidzie Niskim14 maja 2000 r. -- podczas wycieczki w okolicach Folusza w Beskidzie Niskim -- Filip, Tymoteusz i Tomasz Mleczek splanowali 3 niewielkie obiekty jaskiniowe. Największym z nich jest Szczelina w Diablim Kamieniu, która ma długość 6 m i deniwelację 4,5 m. Po 4 m długości mają natomiast Okap przy Wodospadzie i Schronisko w Diablim Kamieniu IV. Łącznie na obszarze Beskidu Niskiego zinwentaryzowano już 143 jaskinie.

Jaskinia w Trzech Kopcach ma 926 m długościW Jaskini w Trzech Kopcach nastąpiły w ostatnim czasie niewielkie zmiany w długości. Nie byłyby może one tak istotne, gdyby nie chodziło o najdłuższą jaskinię w Beskidach.
Dnia 9 kwietnia 2000 r. podczas zwiedzania jaskini przez uczestników II Spotkania Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich,  Jerzy Ganszer -- znawca jaskini -- stwierdził zmniejszenie się długości o 1 m. Zlokalizowano wtedy też problem w najbardziej wysuniętej na południe części jaskini. Był to zacisk, którego jednak nie zdołano pokonać z powodu ciasnoty. 
Do problemu wrócili  3 maja Jurkowie Ganszer i Pukowski, którzy odwiedzili jaskinię w celu sprzątania i założenia nowej książki wejść. Przy okazji rozkuli zacisk i po jego pokonaniu zyskali 2 m "nowego". Długość Jaskini w Trzech Kopcach wynosi więc obecnie 926 m. Do tysiąca już niedaleko.

Szczelina przy Szlaku1 maja 2000 r. odbyła się turystyczna wycieczka w pasmo Maślanej Góry nad Grybowem w Beskidzie Niskim w składzie: Filip, Tymoteusz i Tomasz Mleczek. Główną atrakcją było potężne osuwisko na zboczach  Jeleniej Góry (684 m n.p.m.) z niewielkim stawkiem zwanym Beskidzkim Morskim Okiem. Na obszarze osuwiska nie znaleziono żadnych jaskiń.
Dopiero podczas schodzenia z Zielonej Góry (690 m n.p.m.) do Stróż natrafiono tuż przy szlaku na ciekawy obiekt jaskiniowy, który nazwano Szczeliną przy Szlaku. Stanowi go podłużna studnia o głębokości 3,5 m z krótkim odgałęzieniem o łącznej długości 5 m. Jest to już 140. jaskinia w Beskidzie Niskim.

Jaskinia w StraconceW nieczynnym kamieniołomie w Straconce w Beskidzie Małym odkryto nową jaskinię. Rozwinęła się na jednej szczelinie o przebiegu E-W i posiada jeden otwór eksponowany ku SE. Jaskinia w Straconce ma obecnie ok. 40 m długości i 8 m głębokości, ale jest ponoć jeszcze większa.
Sam otwór jaskini był znany już w latach 80. bielskim grotołazom. Dopiero ostatnio problemem zainteresował się Czesław Szura (KW Bielsko-Biała), który po poszerzeniu otworu zdołał wejść do środka. Kolejna akcja odbyła się 18 kwietnia 2000 r., w której oprócz Czesława,  wzięli udział Dariusz Rybarski i Jerzy Ganszer (KTJ "Speleoklub Bielsko-Biała).

II Spotkanie Eksploratorów Jaskiń BeskidzkichW dniach 8-9 kwietnia 2000 r. odbyło się na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim II Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich. Tematem imprezy była eksploracja i inwentaryzacja jaskiń Polskich Karpat Fliszowych. Przedstawiono również kilka referatów, m. in. Grzegorz Klassek omówił historię poznania jaskiń Klimczoka, a Jan Urban przedstawił sprawozdanie z zagranicznych sympozjów pseudokrasowych w Czechach i Rumunii. Obejrzano ponadto film z kilku wypraw bielskich grotołazów, były też liczne slajdy i zdjęcia. W drugim dniu natomiast odbyła się wycieczka do Jaskini w Trzech Kopcach. Szkoda, że w spotkaniu uczestniczyło tylko 9 osób -- nie przybyli przede wszystkim grotołazi z Nowego Sącza.
Ponadto -- podczas dyskusji w pierwszym dniu spotkania -- Czesław Szura poinformował o odkryciu Jaskini w Zamczysku. Jest ona położona wśród skałek na Ścieszków Groniu w Beskidzie Małym, ma 25 m długości i 8 m głębokości.

Nowy numer biuletynu "Jaskinie Beskidzkie"Ukazał się numer 1/2000 biuletynu Speleoklubu Dębickiego "Jaskinie Beskidzkie", a w nim między innymi: polemiczny artykuł Jana Urbana O pieczarach, jaskiniach, grotach i zbójnikach -- w odpowiedzi na artykuł W. Wiśniewskiego, podsumowanie eksploracyjno-inwentaryzacyjne działalności prowadzonej w 1999 r. w Polskich Karpatach Fliszowych oraz opisy 41 jaskiń Beskidów i Pogórza Karpackiego.

Nie tylko BeskidyPodczas zbierania materiałów do inwentarza jaskiń województwa podkarpackiego T. Mleczek (Speleoklub Dębicki) splanował 3 jaskinie na obszarze Roztocza Wschodniego (okolice Lubaczowa).
 Mają one długość od 4 do 12 metrów. Występują w wapieniach i piaskowcach mioceńskich, jedna z nich jest formą krasową. Inwentaryzacja jaskiń Roztocza Wschodniego będzie kontynuowana.

Więcej...

Nowości w Beskidzie Małym i MakowskimWojciech Bednarczyk (TG "Sokół") zinwentaryzował  nowy jaskiniowy obiekt w Beskidzie Małym - Szczelinę Wojtka o długości 4 m. Tu również w wyniku pomiarów Artura Żery (KTJ "Speleoklub" Bielsko-Biała) uściślono deniwelację dwóch jaskiń: Czarne Działy I na -10 m, a Czarne Działy II na -8 m.
Artur zinwentaryzował również mające 26,5 m nowe partie w Mysiorowej Jamie w Beskidzie Makowskim. Całkowita długość jaskini wynosi więc 156,5 m, a głębokość 9 m. 
Również w Beskidzie Makowskim -- w pobliżu Myślenic -- Łukasz Gierat i  Sławomir Mołocznik splanowali mającą 1,5 m długości Dziurę koło Zakopianki.

Wycieczka do jaskiń Łopienia26 marca 2000 r. odbyła się ciekawa wycieczka do jaskiń Łopienia (Beskid Wyspowy). Na zaproszenie Speleoklubu Dębickiego przybyła liczna grupa kolegów z klubów jaskiniowych w Bielsku-Białej i Dąbrowie Górniczej -- w sumie 19 osób. W różnym składzie zwiedzono kolejno jaskinie: Zbójecką, Czarci Dół, Złotopieńską Dziurę oraz Wietrzną Studnię, choć wspaniała pogoda zachęcała do pozostania na powierzchni.
Podczas wejścia do Czarciego Dołu, zaatakowano znany od kilku lat grotołazom z Dębicy problem. Był to końcowy zacisk w korytarzu jaskini zwanym Piwniczką, za którym było widać zachęcającą do eksploracji komorę. Po przymierzaniu się kolejnych zawodników, zacisk zdołał przejść Robert Kusibab (Speleoklub Dębicki). Niestety z braku czasu (pozostali uczestnicy wycieczki czekali pod otworem) nie splanowano nowych partii, ale ich długość szacuje się na przynajmniej 15 metrów.
Nowe partie tworzą dwie położone piętrowo, obszerne komory z kilkoma kilkumetrowej długości korytarzami. Długość Czarciego Dołu wynosi więc obecnie ok. 140 m. Planowany jest kolejny wyjazd na Łopień, kiedy to odkryte partie zostaną pomierzone.

Dwie nowości w okolicach TenczynaTenczyn to miejscowość przy Zakopiance, na pograniczu Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. W jego okolicach Łukasz Gierat zinwentaryzował 18 marca 2000 r. 2 kolejne obiekty jaskiniowe: Schron w Lubniu II o długości 4,5 m, który jest położony w pobliżu Schronu w Lubniu I (Beskid Wyspowy) oraz Szparę w Kamieniołomie o długości 2 m (Beskid Makowski). Ten ostatni obiekt może wkrótce zostać zniszczony w wyniku działalności kamieniołomu.

Schron w LubniuKolejna informacja o nowej, beskidzkiej jaskini -- jeszcze z ubiegłego roku.
Dnia 12 września 1999 r. Łukasz Gierat, Sławomir Mołocznik i Sławomir Trembacz podczas wspinaczkowego wyjazdu w skałki w pobliżu Lubnia odnaleźli i splanowali  Schron w Lubniu I. Ma on 4,5 m długości i położony jest na wysokości ok. 400 m n.p.m.
Jest to więc już 31 jaskiniowy obiekt w Beskidzie Wyspowym. 

Szczelina przy Ulicy ZdrojowejInformowaliśmy już o zinwentaryzowaniu w 1999 r. na terenie Dębicy dwóch, niewielkich schronisk podskalnych, które nazwano Szczelinami przy ulicy Zdrojowej I i II.
12 marca 2000 r. stwierdzono jednak, że w wyniku niewielkiego obrywu doszło do połączenia się obu schronisk. Tak więc obecnie, jest już tylko jedna, dwuotworowa Szczelina przy Ulicy Zdrojowej, która ma 3 m długości.

Więcej...

Nowe jaskinie w Beskidzie NiskimZ pewnym opóźnieniem informujemy o postępach inwentaryzacyjnych w Beskidzie Niskim.
W okresie od lipca do listopada 1999 r. Rafał Suski (KKTJ) zinwentaryzował na Kamieniu nad Krempną (714 m n.p.m.) 6 jaskiń i schronisk podskalnych o łącznej długości 62,5 m. Wśród nich najciekawszymi i największymi obiektami jest Jaskinia Geografów (31 m długości) i Schronisko Czubajkowe (14 m długości).
Rafał również działał na Górze Zamkowej (689 m n.p.m.) nad Mrukową, gdzie odnalazł i zinwentaryzował Jaskinię w Skałce. Ma ona 15 m długości i 6 m deniwelacji.

W podziemiach Beskidu GorlickiegoBeskid Gorlicki stanowi część Beskidu Niskiego położoną w okolicach Gorlic i Grybowa. Dnia 26 lutego 2000 r. zaplanowano wycieczkę do kilku jaskiń w tym rejonie (m. in. w celu policzenia hibernujących nietoperzy), lecz trudne warunki śniegowe spowodowały, że nie dotarto do niektórych z nich. Sprawdzono jedynie jaskinie nad zaporą w Klimkówce. Tu okazało się, że jedna z nich -- Jaskinia Złomista -- uległa w dużym stopniu zawaleniu. Obecnie pozostał tylko pionowy otwór, który dodatkowo trzeba było odgruzować oraz kilka krótkich szczelin od niego biegnących. Obecnie jaskinia ta ma tylko 12 m długości i 3 m głębokości. Hibernujących nietoperzy nie znaleziono.
Sprawdzono również kilka zlokalizowanych wcześniej obiektów. Jednym z nich była kilkumetrowej długości, wykuta w skale piwnica ze stalowymi drzwiami. Znajduje się ona w Bieczu przy drodze do Gorlic. Wstępna obserwacja wskazuje jednak, że pierwotnie mogła się tu znajdować niewielka jaskinia, która później została znacznie poszerzona. Otwarta na razie zostaje więc kwestia, czy piwnica ta spełnia kryteria obiektu jaskiniowego. Nietoperzy nie stwierdzono.
Innym sprawdzonym obiektem był niewielki schron podskalny pod kościołem w centrum Gorlic, jednak jest on zbyt mały, aby zaliczyć go obiektów jaskiniowych.
W wyjeździe udział wzięli R. Kusibab i T. Mleczek (Speleoklub Dębicki).

Nowy "Zacisk"


Ukazał się 16. numer "Zacisku" - biuletynu Klubu Taternictwa Jaskiniowego "Speleoklub" w Bielsku-Białej, a w nim m.in.:
o Jubileuszu 30. istnienia klubu, relacja ze Słowenii, hipoteza wyjaśniająca tajemnice Jaskini Kroczyckiej na Jurze, sprawozdanie z sympozjum pseudokrasowego w Rumunii oraz szczegółowe opisy kilku beskidzkich dziur (Srebrna, nad Szlakiem i H.K.).
Sztolnie Czarnorzeckie zimą6 lutego 2000 r. przeprowadzono kolejne liczenie nietoperzy podczas tegorocznej akcji Dekady Spisu Nietoperzy. Wyjazd w którym wzięli udział R. Kusibab, T. Mleczek, M. Socha i M. Wiejaczka (Speleoklub Dębicki) odbył się w nietypowych -- jak na ta porę roku -- warunkach pogodowych. Gwałtowne ocieplenie spowodowało znaczny przybór wód i powódź, co jak się później okazało miało również wpływ na warunki w kontrolowanych podziemiach.
Pierwsza niespodzianka czekała w bunkrze w Strzyżowie. Poziom wody w korytarzu był tak wysoki, że końcowe partie zalane były prawie aż po sam strop. Ponieważ nie mieliśmy pontonu (w latach ubiegłych wystarczyły wodery), nie było możliwości skontrolowania całego korytarza.
W sztolniach w Węglówce nie było lepiej. Najbardziej zaskoczyło jeziorko w końcowych partiach Sztolni Wesołej. Normalnie była to zwykła kałuża, teraz środkowa część komory była zalana wodą; po ścianach sączyła się woda, a ze stropu padał podziemny deszcz. W jednym z korytarzyków utworzył się nawet syfon. Takiej wilgoci nie spotkacie w żadnych innych podziemiach beskidzkich. W sztolniach w Czarnorzekach poziom wody w jeziorkach był na swym stałym poziomie.
Nagłe ocieplenie nie wpłynęło na wyniki spisu nietoperzy. Liczebność nietoperzy podczas tegorocznej Dekady Spisu Nietoperzy była podobna do tej w latach ubiegłych. Jak zwykle najwięcej nietoperzy zimowało w Sztolni Pustelni, gdzie stwierdzono 67 nietoperzy, w tym 65 mopków.

Rekordowe zimowisko nietoperzy29 stycznia 2000 r. członkowie Speleoklubu Dębickiego (P. Baczyński, R. Kusibab, T. Mleczek) przeprowadzili w Diablej Dziurze na Pogórzu Rożnowskim pierwsze liczenie nietoperzy w ramach akcji Dekady Spisu Nietoperzy. Jaskinia ta jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w Polsce i drugą pod względem liczebności w Beskidach (po Jaskini Zbójeckiej w Łopieniu).
Wyniki tegorocznego spisu w Diablej Dziurze przeszły nasze oczekiwania, bowiem stwierdzono rekordowe zimowanie 127 osobników nietoperzy z czterech gatunków, w tym aż 116 podkowców małych. Dotychczas najwięcej nietoperzy stwierdzono w tej jaskini w 1997 r., kiedy to  hibernowało 121 nietoperzy, w tym 101 podkowców małych.
Przy okazji zinwentaryzowano położone w pobliżu Diablej Dziury Schronisko w Grzybku. Ma ono 3 m długości i było znane od dawna, lecz dopiero teraz doczekało się splanowania.

Złodzieje w jaskiniPodczas liczenia nietoperzy w Diablej Dziurze stwierdzono brak książki wejść -- została skradziona. Znajdowała się ona w komorze zwanej Jadalnią. Był to zeszyt i ołówek w puszce lub (ostatnio) w słoiku. Od kilkunastu lat o książkę dbali członkowie Speleoklubu Dębickiego, wymieniając ją co kilka lat. Warto dodać, że podobne książki wejść spotykane są w wielu beskidzkich jaskiniach. Książka wejść w  Diablej Dziurze była szczególnie cenna, ponieważ było w niej już sporo ciekawych wpisów -- ostatnia wymiana była kilka lat temu, a jaskinię odwiedza sporo ludzi.
W jaskini stwierdzono ponadto mnóstwo śmieci. Złodziejstwo i brud to mieszanka nie do przetrawienia. Może jednak lepiej było zamknąć jaskinię na stałe (jak chciał swego czasu słynny konserwator przyrody P. Zawartka), a nie jak obecnie, tylko w sezonie zimowym.

Nowe partie w Jaskini Szkieletowej9 stycznia 2000 r. rozpoczęto coroczny spis nietoperzy w jaskiniach Beskidów i Pogórza Karpackiego. Grupa Speleoklubu Dębickiego w składzie: R. Kusibab i T. Mleczek odwiedziła tego dnia kilka jaskiń na Pogórzu Rożnowskim. Zaglądnięto również do Jaskini Szkieletowej, gdzie przy okazji zinwentaryzowano - w najwyżej położonych partiach jaskini -  kominek o wysokości 2 m.
Całkowita długość jaskini zwiększyła się tylko o 4 m, ale wzrosło o 2 m przewyższenie jaskini. Łączna deniwelacja jaskini wynosi więc 19 (-16; +3) m, a długość 110 m.
Na koniec ciekawostka. Z wpisów do książki wejść wynika, że od dwóch lat nikt nie odwiedził Jaskini Szkieletowej (!).

 Przekrój rozwinięty nowych partii

 

Nowa jaskiniowa publikacjaKlub Taternictwa Jaskiniowego "Speleoklub" w Bielsku-Białej wydał niewielką (34 strony) publikację pt. "Jaskinie Okolic Bielska-Białej". Zawiera ona opisy 16 wybranych jaskiń Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego, będącymi jednocześnie pomnikami przyrody. Książeczka jest bardzo ładnie wydana, szczególnie podobać się mogą zdjęcia jaskiń. Mimo kilku zauważonych w niej błędów, można ją polecić każdemu miłośnikowi jaskiń beskidzkich (i nie tylko).

Strona głównaDo góry