Archiwum'2006

Speleobóz Sandomierz'2006
40. Sympozjum Speleologiczne
Noc Nietoperzy w Stakčínie
8. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich
Największa jaskinia Roztocza
9th International Symposium on Pseudokarst
Speleobóz Tarnowskie Góry '2006

Archiwum 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, Aktualności
Speleobóz Sandomierz'2006Kończące bieżący rok spotkanie członków i sympatyków naszego stowarzyszenia odbyło się 9-10 grudnia 2006 r. w okolicach Sandomierza. Jak zwykle, głównym punktem imprezy, była penetracja różnorakich podziemi.
Podczas sobotniej wycieczki zwiedziliśmy m.in. neolityczną kopalnię w Krzemionkach, jaskinie w Podgrodziu koło Ćmielowa oraz ruiny zamków (z piwnicami i nietoperzami) we Włostowie, Tudorowie i Ćmielowie. Pierwotnie tego dnia planowaliśmy pierwotnie wejście do kopalni fosforytów w Annopolu. Niestety, ten bardzo interesujący obiekt jest obecnie już niedostępny (zawał). Wieczorem zwiedziliśmy też Sandomierz, potem było już spotkanie towarzyskie i nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. W niedzielę rano udaliśmy się do słynnych kamieniołomów komorowych w Bochotnicy. Nasze klubowe spotkanie zakończyło zwiedzanie Kazimierza Dolnego i cudowna panorama na przełom Wisły.

Fotorelacja

ToM

40. Sympozjum SpeleologiczneW dniach 20-22 października 2006 r. odbyło się 40. Sympozjum Speleologiczne. Jako jubileuszowe, zostało ono tradycyjnie zorganizowane w Górach Świętokrzyskich - tym razem w w Sitkówce-Nowinach pod Kielcami. Podczas kilku sesji wygłoszono ponad kilkadziesiąt referatów i komunikatów poświęconych jaskiniom Gór Świętokrzyskich oraz krasowi i pseudokrasowi w Polsce i na świecie. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w tym roku profesorów Teresy Wiszniowskiej i Mariana Puliny.
Interesująca speleologów fliszu problematyka beskidzka była poruszona podczas 3 wystąpień.  G. Klassek i T. Mleczek komunikatem Eksploracja i inwentaryzacja jaskiń polskich Karpat Fliszowych (wrzesień 2005 r. - sierpień 2006 r.). przedstawili aktualny stan badań jaskiń fliszowych
. J. Urban w imieniu swoim i grona współautorów wygłosił referat Mineralogia i wiek nacieków z jaskiń beskidzkich. Natomiast W.J. Gubała i T. Mleczek omówili Chiropterofaunę jaskini Oblica w Beskidzie Żywieckim.
Podczas interesujących sesji terenowych zwiedzono m.in. rezerwaty "Moczydło", "Góra Żakowa" i "Góra Miedzianka" z powierzchniowymi i podziemnymi śladami historycznego górnictwa oraz skałki i jaskinie w Jaworzni, Kadzielni oraz jaskinie Raj i Piekło pod Skibami.

Odbyło się też zebranie sprawozdawcze członków Sekcji Speleologicznej PTP im. Kopernika oraz uroczysta kolacja. Jak zwykle wydane zostały też materiały sympozjalne, w których znalazły się streszczenia referatów oraz przewodnik sesji terenowych.

Galeria

Tomasz Mleczek

Noc Nietoperzy w Stakčínie28 września 2006 r. Zarząd Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych wespół z Parkiem Narodowym "Poloniny" zorganizował kolejną "Noc Nietoperzy". Celem tej imprezy jest popularyzacja wiedzy o nietoperzach i sposobach ich ochrony.
Pierwsza część "Nocy" odbyła się jeszcze w... dzień, w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, gdzie m. in. Wojciech J. Gubała opowiedział o  nietoperzach zamieszkujących Beskid Niski. Następnie przejechaliśmy autobusem przez Komańczę i Medzilaborce do siedziby parku Narodowego "Połoniny" w Stakčínie na Słowacji. Tam po spotkaniu z pracownikami parku, pojechaliśmy na wycieczkę nad jezioro zaporowe Starina w Bieszczadach. Podczas tego wyjazdu zwiedziliśmy sztolnię, w której zimą 2004/2005 obserwowano zimowanie kolonii 10 tysięcy karlików malutkich. Co ciekawe, nie zimują one corocznie, podczas ostatniej zimy nie stwierdzono ani jednego hiberującego osobnika tego gatunku.
Po wizycie w podziemiach weszliśmy na koronę zapory, gdzie miejscowi chiropterolodzy przedstawili nam stan poznania nietoperzy w parku "Poloniny". Stwierdzono ich tam dotąd 20 gatunków. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że i nasz klub ma swój wkład w poznanie chiropterofauny parku "Poloniny". Po raz pierwszy stwierdziliśmy tam podkowca dużego, zaobserwowanego przez nas podczas ubiegłorocznej wizyty w Jaskini Dakovej. Odkryliśmy też wtedy nowe zimowisko nietoperzy w tzw. sztolni Attyli w dolinie rzeczki Ulički.
Tegoroczną, bardzo udaną "Noc Nietoperzy" zakończyło spotkanie towarzyskie w Stakčínie, a w drodze powrotnej do Krosna odbyło się także ognisko w Stasianach.

ToM

nocnietoperzy1.jpg (100783 bytes)
Medzilaborce
Fot. W Wojtaszek
nocnietoperzy2.jpg (91668 bytes)
Stakčín
Fot. W Wojtaszek
nocnietoperzy3.jpg (91356 bytes)
Sztolnia
Fot. W Wojtaszek
nocnietoperzy5.jpg (26994 bytes)
Panorama na jezioro
Fot. T. Mleczek
nocnietoperzy4.jpg (124046 bytes)
Na zaporze
Fot. W Wojtaszek
nocnietoperzy6.jpg (84800 bytes)
Spotkanie
Fot. W. J. Gubała

 

8. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich


W dniach 22-23 lipca 2006 r. w Beskidzie Śląskim odbyło się 8. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich - najważniejszej imprezy miłośników podziemnych Beskidów
. Impreza zaczęła się o 12:00 w jednej z miejscowości u podnóża gór. Stamtąd ruszyliśmy pieszo do Jaskini Miecharskiej - głównego celu naszej imprezy. Po dotarciu na miejsce wzięliśmy jeszcze udział w transporcie kręgów do zabezpieczenia otworu. Zaraz potem weszliśmy do tej największej jamy polskiego fliszu. Po prawie 4 godzinnym zwiedzaniu tej bardzo ciekawej jaskini udaliśmy się na jedną z pobliskich polan. Tam przy ognisku i innych atrakcjach omówiliśmy wyniki badań jaskiń fliszowych.
Następnego dnia pojechaliśmy na Przełęcz Salmopolską, gdzie obejrzeliśmy okoliczne jaskinie: Salmopolską, Malinowską oraz kilka innych mniejszych.
W imprezie wzięło udział ponad 30 osób - głównie członków Speleoklubu w Bielsku-Białej i Speleoklubu Beskidzkiego. Kolejne spotkanie już za rok, które najprawdopodobniej odbędzie się gdzieś w Beskidzie Niskim.

ToM

  Galeria

 

Największa jaskinia RoztoczaRoztocze to rejon wciąż słabo poznany jaskiniowo. Na tym stosunkowo dużym obszarze znanych jest ledwie kilkanaście niewielkich jaskiń. Największą z nich jest Jaskinia Diabelska w Dahanach zwana też Jaskinią Prałasanta. Do jaskini tej - dotąd przez nas nie zinwentaryzowanej -  odbył się w dniu 25 czerwca 2006 r. wyjazd ekipy Speleoklubu Beskidzkiego. Po eksploracji i pomiarach okazało się, że Jaskinia Diabelska ma 19 m długości.
Podczas wycieczki zwiedziliśmy też maleńką, ale ciekawą Jaskinię Niedźwiedzią oraz inne atrakcje Roztocza: cerkwie i bunkry linii Mołotowa.

ToM

  Fotorelacja

9th International Symposium on Pseudokarst


W dniach od 24 do 26 maja 2006 r. w Bartkowej na Pogórzu Rożnowskim odbyło się 9. Międzynarodowe Sympozjum Pseudokrasowe. Organizatorami imprezy była Komisja Pseudokrasowa Międzynarodowej Unii Speleologicznej, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, Sekcja Speleologiczna Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Speleoklub Bielsko-Biała oraz nasza organizacja - Stowarzyszenie Speleoklub Beskidzki.
W sympozjum wzięło udział ponad 70. uczestników z kilkunastu krajów Europy. W prezentowanych wystąpieniach omówiono postępy badań jaskiń i form pseudokrasowych w poszczególnych krajach. Kilka referatów dotyczyło pseudokrasu w Polsce, a z pewnością najciekawsza była informacja - podana po raz pierwszy oficjalnie - o odkryciu Jaskini Miecharskiej. Znajduje się ona w Beskidzie Śląskim, jej długość wynosi obecnie 1744 m długości, natomiast deniwelacja 56,3 m. Bardzo możliwe jest uzyskanie w niej nawet ponad 2 km długości. Jest to więc obecnie największy obiekt w polskim fliszu, wyprzedzając do niedawna najdłuższą Jaskinią w Trzech Kopcach i najgłębszą Diablą Dziurą.
Poza obradami odbyły się również dwie wycieczki. Podczas pierwszej, popołudniowej w środę uczestnicy sympozjum zwiedzili osuwisko na Wierchu nad Kamieniem w Beskidzie Sądeckim oraz dwie znajdujące się tam jaskinie: Niedźwiedzią i św. Szczepana. Całodzienna wycieczka piątkowa prowadziła natomiast przez Pogórze Karpackie: Wodospad Ciężkowicki, Skamieniałe Miasto, Diable Boisko i na koniec Diable Skały na Bukowcu ze zwiedzeniem Diablej Dziury.
Była też wycieczka przedsympozjalna, podczas której zagraniczni goście zwiedzili Ojców, Kraków oraz kopalnię w Wieliczce z wejściem do Grot Kryształowych. Natomiast w sobotę uczestnicy podczas wycieczki posympozjalnej w Beskid Niski zwiedzili osuwisko w Lipowicy, największą w tym rejonie Jaskinię Słowiańską-Drwali oraz wodospad w Iwli.  Odbyło się również posiedzenie Komisji Pseudokrasowej oraz spotkanie towarzyskie. Kolejne spotkanie badaczy pseudokrasu odbędzie się w 2008 r. we Włoszech, które zapewnie będzie równie udane, jak to w Bartkowej.

Galeria/Gallery

Strona sympozjalna/Symposium homepage

 Tomasz Mleczek

Speleobóz Tarnowskie Góry'2006Na pierwszym w tym roku Speleobozie spotkaliśmy się 1-2 kwietnia 2006 r. w Tarnowskich Górach na Śląsku. Zaczęliśmy od wycieczki do dawnego kamieniołomu dolomitu Blachówka. Po spacerze po wyrobiskach weszliśmy jednym z otworów do słynnych sztolni tarnogórskich. Wydobywano w nich rudy srebra, ołowiu i cynku (galenę i galman), całość pustek ma ponoć prawie 300 km długości. My podczas kilkugodzinnej wycieczki zwiedziliśmy jedynie niewielki fragment tych podziemi.
W niedzielę po nocy spędzonej w ośrodku wypoczynkowym w Rogoźniku wyruszyliśmy do pobliskiego Będzina. Najpierw zwiedziliśmy kilka niedawno zbadanych jaskiń triasowych na Kijowej Górze. Mają one po kilkadziesiąt metrów długości, największa z nich to Jaskinia Moherowych Beretów. Następnie udaliśmy się na Górę Zamkową, gdzie znajdują się ciekawe podziemia długości 680 m, a powstałe w większości (część jest naturalna) podczas II wojny światowej. W Będzinie zwiedziliśmy też potężne ruiny cementowni Grodziec. Jadąc przez Jurę w drodze powrotnej zwiedziliśmy też skałki i zamki w Podzamczu i Smoleniu.

 


Sztolnie tarnogórskie

Jaskinia Naciekowa

Skałki w Podzamczu

Więcej zdjęć...

ToM

Strona głównaDo góry