Archiwum 2010 r.12. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich
  Nowe jaskinie na Roztoczu Południowym
  Zapraszamy na Szlak podkowca
Nietoperze Europy Centralnej i Bałkanów. Przewodnik Fotograficzny
 Skarby z kopalni widmo. Wystawa w Muzeum Ewolucji
Archiwum: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009

12. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich3-4 lipca 2010 r. w Beskidzie Śląskim odbyło się 12. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich. Tym razem gospodarzami imprezy byli członkowie Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń "Grupa Malinka" z Cześkiem Szurą na czele. W sobotę po zbiórce na Przełęczy Salmopolskiej udaliśmy się w maraton po masywie Malinowa, gdzie zwiedziliśmy najciekawsze jaskinie: Malinowską Studnię, Jaskinię Malinowską, jaskinię Wiślankę I i II oraz Jaskinię Złomanego Krómpocza. Po południu w zajeździe pod przełęczą odbyły się prezentacje: Cz. Szura opowiedział o sukcesach eksploracyjnych Grupy Malinka, natomiast J. Węgiel z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" zapoznała z projektem ochrony podkowca małego w Polsce.
W niedzielę po biwaku pod przełęczą zwiedziliśmy Jaskinię Wiślańską - główną atrakcję spotkania. Ta odkryta niedawno i wyeksplorowana przez członków Grupy Malinka jaskinia jest najdłuższym obiektem w polskich Karpatach Fliszowych (2223 m). Posiada też niebagatelną jak na warunki beskidzkie deniwelację (41 m).
W sumie w imprezie udział wzięło 22 miłośników jaskiń fliszowych z 5 klubów jaskiniowych oraz z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Warto wspomnieć, że po raz pierwszy wydane zostały materiały konferencyjne zawierające program spotkania oraz plany i opisy zwiedzanych  jaskiń. Kolejne spotkanie planujemy na Pogórzu Rożnowskim.

 Galeria

Tomasz Mleczek

 Nowe jaskinie na Roztoczu Południowym

 

Prowadzona latem 2010 r. inwentaryzacja obiektów przyrody nieożywionej dla projektowanego Geoparku Roztocze przyniosła splanowanie w masywie góry Brusno trzech nowych jaskiń pseudokrasowych. W odróżnieniu od innych znanych "jaskiń" na Bruśnie, będących raczej okapami, nowozinwentaryzowane obiekty mają charakter prawdziwych, choć maleńkich jaskiń. Największa Jaskinia Kolegów ma 10 m długości, a znajdujący się obok Schron Koleżanek posiada 1,5 m długości. Nazwy obu obiektów nawiązują do pobliskiej Jaskini Przyjaciół. Nieco dalej na wschód wśród zgrupowania skałek i bloków skalnych zwanych Piekiełkiem ukryty jest otwór Jaskini Pedagogów, mającej 6 m długości. Jaskinie powstały w rezultacie grawitacyjnego spełzywania pakietu słabiej zwięzłych piasków występujących pod sztywnym pakietem piaskowców. Na Roztoczu Południowym znamy zatem już 13 jaskiń i schronisk podskalnych o łącznej długości 90 m (Tab. 1). W pracach inwentaryzacyjnych udział wzięli: J. Urban (Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie), B. Baduła, Z. Cierech oraz  T. Mleczek i D. Cichowska (Stowarzyszenie Speleoklub Beskidzki).

Galeria

Tomasz Mleczek

 

Tab. 1. Wykaz jaskiń Roztocza Południowego (stan na 31.12.2010 r.)

L.p.

Nazwa jaskini

Długość [m]

1. Jaskinia Diabelska (Prałasanta) 21,0
2. Jaskinia Chmielna 14,5
3. Grota w Studni 12,0
4. Jaskinia Kolegów 10,0
5. Jaskinia Przyjaciół 6,5
6. Jaskinia Pedagogów 6,0
7. Jaskinia Niedźwiedzia 5,0
8. Schronisko w Dziewięcierzu 4,0
9. Schronisko w Diablim Kamieniu 3,0
10. Schronisko koło Jaskini Niedźwiedziej 2,5
11. Schronisko pod Żłobkami 2,0
12. Schronisko Sympozjalne 2,0
13. Schron Koleżanek 1,5

 

 

Zapraszamy na Szlak podkowcaChcesz latem wziąć udział w liczeniu nietoperzy wylatujących wieczorem z kolonii rozrodczych? Chcesz dotrzeć w fascynujące zakątki naszego kraju? Weź udział w akcji Szlakiem podkowca. Zobacz najrzadszego w Europie nietoperza - podkowca małego.
W okresie od połowy maja do końca sierpnia, kiedy kolonie rozrodcze podkowców przebywają na strychu, można obserwować ich wylot na żerowisko. Gdy zapada zmrok podkowce opuszczają swoje schronienia. Jest to wspaniała okazja aby policzyć wylatujące nietoperze - nie niepokojąc ich przy tym.
Uczestnicząc w tej akcji masz okazję połączyć pasję oglądania tych niezwykłych zwierząt z praktyczną pomocą w ich ochronie, poprzez zbieranie cennych informacji. Dzięki zgromadzonym danym, dowiemy się więcej na temat stanu populacji tych nietoperzy i będziemy mogli skuteczniej je chronić.
Akcja turystyczna "Szlakiem Podkowca" jest częścią projektu "Ochrona podkowca małego w Polsce" realizowanego przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" przy współpracy m. in. ze Stowarzyszeniem Speleoklub Beskidzki.

 

Więcej

TM

Nietoperze Europy Centralnej i Bałkanów. Przewodnik Fotograficzny

Ukazał się pierwszy w Polsce poręczny i praktyczny przewodnik do rozpoznawania nietoperzy Europy Centralnej i Bałkanów. Jego autorem jest Konrad Sachanowicz. Książka wypełnia lukę w ubogiej krajowej ofercie wydawnictw dotyczących nietoperzy – zwierząt coraz bardziej popularnych wśród przyrodników. Polecamy!

Więcej

TM

Skarby z kopalni widmo. Wystawa w Muzeum Ewolucji

20 grudnia 2010 r. w Muzeum Ewolucji w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy czasowej "Skarby z kopalni widmo". Tematem jej jest kilkuletnia już eksploracja paleontologiczna w nieczynnej kopalni fosforytów w Annopolu. Ekipa pod kierownictwem doc. Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN (w jej składzie znaleźli się również członkowie naszego stowarzyszenia) odkryła skamieniałości wielometrowych morskich gadów i kości ogromnych ryb sprzed 100 mln lat. Wystawa potrwa do końca stycznia 2011 r.

Galeria na stronie muzeum

TM

Strona głównaDo góry