Archiwum'2012


Speleobóz Annopol'2012
46. Sympozjum Speleologiczne

Nowe jaskinie w Beskidzie Wyspowym
10 lat SSB
14. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich
Speleologiczna Majówka w Szydłowie
Speleobóz Zlata Bania'2012
 

Aktualności
Archiwum: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013

 

Speleobóz Annopol'2012Ostatnia nasza klubowa impreza w 2012 r. odbyła się 8-9 grudnia w okolicach Sandomierza. Zbiórka była w Kikowie, małej miejscowości w pobliżu Buska Zdroju, gdzie zamierzaliśmy szukaliśmy śladów dawnego kopalnictwa. Najbardziej interesujące nas formy podziemne znaleźliśmy na Kamiennej Górze. Potem zwiedziliśmy kamieniołom w Podmaleńcu, podziemia zamku w Konarach i ciekawą podziemną kaplicę oraz okazały most w Ossolinie. W drodze do Annopola - głównego punktu naszej wycieczki - poznaliśmy jeszcze podziemną trasę turystyczną w Opatowie. W końcu Annopol i dawna kopalnia fosforytów. Do wnętrza weszliśmy  wieczorem, a wyszliśmy po 18 godzinach w niedzielę po południu, a akcja przede wszystkim miała na celu monitoring nietoperzy.  W sumie z podziemnego biwaku odbyły się trzy wyjścia w głąb kopalni. Za zgodę na wejście do obiektu dziękujemy burmistrzowi Annopola Panu Wiesławowi Liwińskiemu.

TM

Galeria

Galeria

46. Sympozjum SpeleologiczneW dniach 19-21 października 2012 r. uczestniczyliśmy na  46. Sympozjum Speleologicznym w Górze Świętej Anny. Główną tematyką imprezy był kras kopalny obszaru śląsko-krakowskiego.
Podczas imprezy odbyły się sesje referatowe i terenowe. Miłośników Beskidów najbardziej zainteresuje referat o kalcytowych speleotemach znalezionych w kamieniołomie w Klęczanach (Beskid Wyspowy). Nie mniej ciekawe było wystąpienie opisujące skład mineralny i izotopowy nacieków w wybranych jaskiniach beskidzkich. Tradycyjne podsumowanie eksploracji w jaskiniach polskich Karpat Fliszowych doniosło sensacyjną informację o Jaskini Ostrej w Beskidzie Śląskim. Obiekt ten po połączeniu z pobliską Jaskinią Rolling Stones uzyskał długość 850 m i rekordową w Beskidach głębokość 60 m ! W kuluarach dowiedzieliśmy się też o dużej jaskini wyeksplorowanej w Beskidzie Wyspowym. Borsucza Nora - bo o niej mowa - ma 300 m długości i 10 m deniwelacji. Krótki opis tej i kilku mniejszych znajduje się poniżej
Piątkowe sesje terenowe prowadziły do kamieniołomów w okolicy, gdzie oglądaliśmy leje krasowe. W sobotę zwiedziliśmy kamieniołom nefelinitu, odsłonięcie martwicy wapiennej w Leśnicy z unikalną jaskinią w pustce po pniu drzewa, wywierzysko "Siedem Źródeł" oraz jaskinie w Ligocie i Szczepanku. W niedzielę natomiast obejrzeliśmy kras kopalny w kamieniołomie w Siewierzu.
W sympozjum udział wzięło 2 członków SSB (Adam Kapturkiewicz i Tomasz Mleczek), którzy dodatkowo zwiedzili podziemia amfiteatru w Górze Świętej Anny.

TM

 

Galeria

 

Nowe jaskinie w Beskidzie WyspowymWyśnia Studzienka K.Bw-02.34

Długość: 2 m
Deniwelacja: 2 m
Głębokość: 2 m
Wysokość otworu: 1036 m n.p.m.
Lokalizacja: Mogielica

Obiekt odkryty 5 czerwca 2011 r. przez Adama Kapturkiewicza. Został odkopany, wybrano luźne kamienie i mniejsze wanty z ewidentnej studni pseudokrasowej znajdującej się w rowie rozpadlinowym. Wewnątrz zauważono pająki Meta Sp. Schronisko posiada mikroklimat dynamiczny. Prace będą kontynuowane.


Borsucza Dziura K.Bw-02.35

Długość: 300 m
Deniwelacja: 10 m
Głębokość: 10 m
Wysokość otworu: 855 m n.p.m.
Lokalizacja: Mogielica

Otwór wskazany 18 września 2011 r. przez Dariusza Gacka. O obiekcie poinformował go leśniczy z Tymbarku Jarosław Oleksy (wielokrotny uczestnik ekstremalnych biegów górskich i wyczynowych np. Ultramaraton Mount Blanc ), który w późniejszym terminie wskazał autorowi wiele cennych lokalizacji. Jest to duża jaskinia pseudokrasowa, szczelinowa miejscami mająca charakter zawaliskowy,  Posiada mikroklimat dynamiczny, ciekawą szatę naciekową oraz faunę. Ekstremalnie ciasna, 13 października 2012 r. autor utrącił zęba w jednym z licznych zacisków jaskini.  Prace są kontynuowane.

Galeria 1 Galeria 2
 
 
 

Szczelina w Borsuczej Ścianie K.Bw-02.36

Długość: 2 m
Deniwelacja: -
Wysokość otworu: 862 m n.p.m.
Lokalizacja: Mogielica

Otwór wskazany 18 września 2011 r. przez Dariusza Gacka. O obiekcie poinformował go leśniczy z Tymbarku Jarosław Oleksy.  Jest to wysoka szczelina w odstokowej ścianie rowu rozpadlinowego. Zaobserwowano pająki z gatunku Meta sp.


Borsucza Studnia K.Bw-02.37

Długość: 3 m
Deniwelacja: 2 m
Głębokość: 2 m
Wysokość otworu: 871 m n.p.m.
Lokalizacja: Mogielica

Obiekt został odkryty przez Adama Kapturkiewicza i Mariusza Bukowca 13 listopada 2011 r.  Jest  to ciasna studnia na szczycie odstokowej ściany rowu rozpadlinowego. Obiekt został odkopany, posiada mikroklimat dynamiczny, wewnątrz suche paprocie przytransportowane tam przez zwierzęta.


Rysia Dziura K.Bw-02.38

Długość: 3 m
Deniwelacja: 2 m
Głębokość: 2 m
Wysokość otworu: 862 m n.p.m.
Lokalizacja: Mogielica

Obiekt został odkryty przez Adama Kapturkiewicza 29 stycznia 2012 r. , według wskazań leśniczego z Tymbarku Jarosława Oleksego. Posiada mikroklimat dynamiczny, zaobserwowano pająki z gatunku Meta sp..

Galeria 1 Galeria 2
 
 
 

Schronisko Poszukiwaczy Skarbów K.Bw-02.39

Długość: 1,5 m
Deniwelacja: 1 m
Głębokość: 1 m
Wysokość otworu: 842 m n.p.m.
Lokalizacja: Łopień

Obiekt został odkryty 11 stycznia 2009 r. przez Adama Kapturkiewicza. Nad lejem otworu wejściowego znajduje się blok piaskowca z wyrytymi starymi tajemniczymi znakami. Jest to niewielki obiekt rozwinięty pod dużym blokiem piaskowca, ciasny. W głębi widoczne niewielkie korytarze niedostępne dla człowieka. Duża ilość suchych paproci sugeruje pobyt dzikich zwierząt.


Jaskinia Delty K.Bw-01.22

Długość: 2m
Deniwelacja: 2m
Głębokość: 2m
Przewyższenie: -
Wysokość otworu: 900 m n.p.m.
Lokalizacja: Luboń Wielki

Obiekt został odkryty kilka lat temu przez Stanisława Kościelniaka, odkrywcę Jaskini Słowiańskiej-Drwali. Dopiero 10 marca 2012 r. dokonano pierwszej eksploracji. Obiekt posiada mikroklimat dynamiczny, co zachęciło do podjęcia prac.


Dziura w Polu K.Bw-03.04

Długość: 10 m
Deniwelacja: 5 m
Głębokość: 5 m
Wysokość otworu: 699 m n.p.m.
Lokalizacja: Sałasz Zachodni

Obiekt wskazany przez Mariusza Bukowca 30 października 2011 r. , znany okolicznej ludności. Powstał prawdopodobnie podczas powodzi w latach poprzednich. O jaskini krążyły niesamowite historie, miejscowi zgłaszali informacje do gminy o niepokojącej ich dziurze w ziemi. Jest to stromo zapadająca szczelina powstała przez rozjechanie się ogromnej warstwy piaskowca. Strop na całej długości tworzy jedna nadległa ławica piaskowca. Dalsze informacje po zakończeniu eksploracji.

Adam Kapturkiewicz
24.10.2012 r.

10 lat SSBW tym roku mija 10 lat od powstania naszego stowarzyszenia. Początki naszej działalności jaskiniowej sięgają jednak o wiele dalej w przeszłość. Już w 1982 r. Tomasz Kałuża i Tomasz Mleczek  - początkujący grotołazi z Dębicy - wyeksplorowali swoje pierwsze jaskinie w Skamieniałym Mieście.  Przez kolejne lata grupa powiększała się o kolejnych miłośników jaskiń, a od 1986 r. zaczęła działać jako Speleoklub Dębicki. W 1995 r. z kolei powstał Klub Grotołazów w Limanowej, zrzeszający beskidników jaskiniowych z Beskidu Wyspowego. W 2001 r. postanowiliśmy połączyć siły w eksploracji jaskiń fliszowych i tak powstał Speleoklub Beskidzki. Do klubu dołączyli też członkowie innych organizacji, a także osoby niezrzeszone - wszyscy zainteresowani jaskiniami Beskidów. Wreszcie w 2002 r. klub został zarejestrowany jako stowarzyszenie, co uznajemy za oficjalny początek Stowarzyszenia Speleoklub Beskidzki.
Z okazji jubileuszu zorganizowaliśmy 8-9  września 2012 r. uroczyste spotkanie w Chatce pod Magą w Grabówce koło Dębicy. Impreza rozpoczęła się po południu powitaniem uczestników przez obecnego prezesa klubu Michała Klimka. Potem były toasty, tort, życzenia, prezenty i grupowe zdjęcia. Podczas sesji referatowej Tomasz Mleczek przypomniał historię powstania naszego klubu. Adam Kapturkiewicz zrobił to samo, ale na wesoło, opowiedział też o Opalowych Baniach. Na koniec Artur Komorowski przedstawił nasz wkład w badania kredowych gadów i ryb w kopalni w Annopolu. Wieczorem po zakończeniu części oficjalnej, przenieśliśmy się w plener. Tam była kolacja, ognisko i nocne wyjście na widokowy szczyt Magi.
Następnego dnia w niedzielę odbyła się speleowycieczka po Pogórzu Karpackim. Z braku jaskiń w najbliższej okolicy, musieliśmy się zadowolić sztucznym obiektem czyli podziemną trasą turystyczną w Dębicy ;-). Jest  to kilometrowej długości tunel pod północną częścią miasta, którym przepływa Potok Kawęcki. Potem przejechaliśmy do Głobikowej, gdzie weszliśmy na wieżę widokową. Ostatnim punktem wycieczki była Stępina (schron kolejowy z II wojny światowej).
W sumie w imprezie wzięło udział ponad 30 osób. Przybyło kilku dawno nie widzianych kolegów, zameldowała się też grupa Słowaków z zaprzyjaźnionego klubu w Preszowie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, a Bogdanowi za ugoszczenie kolejny już raz w swej chatce.

TM

Galeria

Galeria

14. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich14. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich odbyło się w Beskidzie Śląskim 23-24 czerwca 2012 r. To już drugi SEJB w tym rejonie, wcześniejszy był w 2007 r. Po zbiórce w Twardorzecce w sobotę tradycyjnie o 12:00, udaliśmy się na Ostrą, gdzie znajduje się osuwisko z jaskinią o tej samej nazwie. Zwiedzenie Jaskini Ostrej i kilku mniejszych jam w okolicy zajęło nam kilka godzin. Następnie przeszliśmy na biwak znajdujący się na pobliskiej polanie przed Muronką. Drugiego spotkania obejrzeliśmy jaskinie Muronki (m.in. Jaskinię Chłodną), poczym zeszliśmy z powrotem do Twardorzeczki. W sumie na imprezie zameldowało się 20 osób, głównie z SBB i SSB. Kolejne spotkanie w Beskidzie Wyspowym, na które już teraz zapraszamy!

TM

Galeria

Galeria

Speleologiczna Majówka w SzydłowieSpeleologiczna majówka rozpoczęła się już 28 kwietnia 2012 r. w Beskidzie Wyspowym. Miejsce rozpoczęcia imprezy nie jest przypadkowe. Podczas majówki pokazano szerszej publice legendarną, owianą tajemnicą Borsuczą Dziurę znajdująca się w masywie Mogielicy. O obiekcie wiedzieli leśnicy, jaskinia jednak nie była w ostatnim czasie zwiedzana oprócz małej salki wejściowej znajdującej się między potężnymi wantami. Pierwsi eksploratorzy musieli wykonać mały przekop, aby dotrzeć do imponującego systemu. Do dnia prezentacji obiektu wewnątrz były tylko trzy osoby. Podczas zwiedzania okazało się że przez przekop przeszły tylko dwie nowe osoby, kolejny zacisk pokonała już tylko jedna osoba. Jaskinia jest rozległa i ciekawa, jest jednak bardzo ciasna. Ten punkt programu skończył się więc bardzo szybko. Jako pocieszenie zwiedziliśmy dużo mniejszy obiekt do którego można wejść w postawie wyprostowanej.
Następnego dnia po opalaniu się na walcu ruszyliśmy w Pieniny Spiskie - malowniczy zakątek południowej Polski. Zwiedziliśmy stare dwupoziomowe piwnice we Frydmanie i wylegiwaliśmy się na kamienistej plaży Białki w jej malowniczym przełomie pomiędzy Obłazową Skałą a Kramnicą. Będąc tam zerknęliśmy na Jaskinię w Obłazowej Skale, która znana jest z odkrytego tam bumerangu wykonanego z ciosu mamuta. Następnie zwiedziliśmy największą jaskinię Pienin Spiskich – Jaskinię w Sosnowej Skale. W poniedziałek w drodze do Szydłowa zwiedzamy muzeum Koziołka Matołka w Pacanowie. Następnym przystankiem na naszej drodze jest Połaniec i dinozaury, których można tam wiele spotkać… na placu zabaw :). Podczas imprezy „Speleologiczna majówka w Szydłowie” odbyły się prelekcje nt.: bezpiecznego poruszania się po jaskiniach i wyposażeniu speleologów, ochrony jaskiń w Szydłowie, kopalni opalu w Dubniku na Słowacji oraz projekcie OpenStreetMap. Poza prelekcjami wybrani członkowie Speleleklubu Warmińsko-Mazurskiego SPELEON, którzy na co dzień są ratownikami medycznymi prezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy. Ważnym celem speleologicznej majówki było uświadomienie lokalnej społeczności potencjału drzemiącego w walorach przyrody nieożywionej, w tym pilnej potrzeby ochrony szydłowskich jaskiń.
Następnego dnia członkowie obydwu klubów odbyli rekonesans po obiektach jaskiniowych Szydłowa. Odwiedziliśmy Grotę Szydły I, Grotę Szydły II oraz nowo poznane jaskinie: Jaskinię z Zielonym Filarem, Jaskinię na Ścianie oraz Jaskinię Szydłowską. W tej ostatniej udało się Adamowi Kapturkiewiczowi połączyć jeden z ciągów korytarza z powierzchnią. Od tego czasu należy uznać, że jaskinia ta ma aktualnie dwa otwory wejściowe. Podczas rekonesansu wiernie towarzyszyła nam TV Kielce, która nakręciła materiał o jaskiniach. Na koniec pojechaliśmy do Podmaleńca k. Staszowa, gdzie udało nam się udrożnić zasypany otwór wejściowy Jaskini pod Świecami. Ma ona 106 metrów długości i jest najdłuższą jaskinią Regionu Szydłowsko-Staszowskiego. Autorzy w imieniu obydwu klubów dziękują Urzędowi Gminy Szydłowie za pomoc w organizacji imprezy.

Artur Komorowski, Adam Kapturkiewicz

Galeria

Galeria

Speleobóz Zlata Bania'2012 Nasze pierwsze klubowe spotkanie w 2012 r. odbyło się 23-25 marca na Słowacji, w podziemiach Opalowych Bań. Wycieczkę po Slanskych Vrchach zaczęliśmy w naszej ulubionej restauracji Šport, mieszczącej się w dzielnicy Preszowa - Solivarze. W tym roku po kopalni oprowadził nas Ing. Peter Kotulak - geolog z Preszowa. Dowidzieliśmy się od niego wiele o historii rejonu i tutejszych kopalni, zarówno w Dubníku jak i w Zlatej Bani. W zamian za możliwość zwiedzania odbudowaliśmy fragment suchego muru, który ostatnio zburzyli poszukiwacze opalu. Dzięki niskiemu stanowi wody mogliśmy zejść poniżej poziomu sztolni Viliam. Obejrzeliśmy również część sztolni Jozef z pięknymi alunogennymi mineralizacjami, ściany chodników wyglądały jakby były pokryte złotem i drogimi kamieniami. Na ścianach zobaczyliśmy welanterity, sekundárne sírany, alunogény. Niski poziom wody pozwolił też spenetrować kaplicę Gizeli. Drożne sztolnie odnaleźliśmy też na stokach Tancoski. Kopalni szukaliśmy także w rejonie Vysnego Lazu nad Brestową Doliną,  tu niestety były zasypane. Za to w pobliżu na zaoranym polu, odkopaliśmy piękne limnokwarcyty. Spotkanie zakończyliśmy spacerem w Bardejowie. Bazą imprezy był squat w starym biurowcu kopalni.

Adam Kapturkiewicz

Galeria

Galeria

Strona głównaDo góry