Archiwum'2013


10-lecie odkrycia Jaskini Słowiańskiej-Drwali

15. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich
Góra Żakowa
 

Aktualności
Archiwum: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012

 

10-lecie odkrycia Jaskini Słowiańskiej-Drwali13-14 grudnia 2003 r. w Jaśliskach odbyło się nasze kolejne klubowe spotkanie - Speleobóz. Na imprezie zameldowało się wówczas ponad 30 osób,  w tym prawie połowa przyjechała ze Słowacji. Pierwszego spotkania uczestnicy zwiedzili ruiny zamku Kamieniec, rezerwat "Prządki" oraz sztolnie w Czarnorzekach i Węglówce. Drugiego dnia - 14 grudnia 2003 r., podczas wycieczki po osuwisku w Lipowicy - uczestnicy imprezy dokonali sensacyjnego odkrycia nieznanego obiektu, nazwanego później Jaskinią Słowiańską-Drwali.
Dokładnie 10 lat później - 14 grudnia 2013 r. - spotkaliśmy się ponownie powspominać stare dzieje. Podobnie jak przed dekadą, przyjechali licznie goście ze Słowacji. Bazą również jak kiedyś, było schronisko "Zaścianek" w Jaśliskach. Do samej Jaskini Słowiańskiej-Drwali nie wchodziliśmy jednak z uwagi na zimujące nietoperze, otwory jaskini zimą są z tego powodu też zamknięte. Pozostały pamiątkowe fotografie przy otworze jaskini i zwiedzenie innych, nie mniej ciekawych obiektów w okolicy, ale bez hibernujących nietoperzy.


14 grudnia 2003 r.


10 lat później :)


Zestaw jubileuszowy :)


Uczestnicy przed "Zaściankiem"

15. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń BeskidzkichW dniach 20-21 lipca 2013 r. w Skawicy w Beskidzie Śląskim odbyło 15. Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich. To już drugie spotkanie w tym miejscu, byliśmy tu już z SEJB-em w 2005 r.
Z wyjątkiem wejścia do Oblicy, program tegorocznej imprezy był jednak inny. Po zbiórce w sobotę w centrum Skawicy udaliśmy się do pobliskiej Zbójskiej Jamy. Po jej zwiedzeniu ruszyliśmy na Okraglicę (1239 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się osuwisko z kilkoma jaskiniami oraz ciekawa Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów. Po odpoczynku w schronisku na Hali Krupowej zaczęliśmy schodzić do Skawicy. Po drodze przeprowadziliśmy jednak jeszcze małą eksplorację pod Łysiną.
Po nocy spędzonej pod remizą w Juszczynie wróciliśmy z powrotem do Skawicy. Tam zwiedziliśmy Oblicę i odsłonięcie warstw hieroglifowych na Paluchówce. Ostatnim już punktem niedzielnej sesji terenowej imprezy był wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi.
Imprezę zorganizował dla nas Paweł Franczak z Koło Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego - dziękujemy!

TM

Galeria

Galeria

Góra ŻakowaPierwsza tegoroczna wiosenna akcja klubowa (mimo śniegu po kolana) odbyła się w 7 kwietnia w Górach Świętokrzyskich na Górze Żakowej koło Chęcin. Miejsce to znane jest z występowania licznych stanowisk krasu w tym intensywnej eksploatacji górniczej. To tu począwszy od XVI w. do początków XX w. wydobywano z licznych szpar i spękań rudy ołowiu. Obecnie na Górze Żakowej znajduje się kilkaset zagłębień po zasypanych szybach górniczych, w tym 21 otwartych szybów. Prawie połowę z nich stanowią pionowe szybiki o głębokości od 3 m do 12 m. Największe wyrobiska posiadające dłuższe chodniki górnicze mają długość od 20 m do ponad 130 m. Najdłuższa jest Dziurawa Szczelina – 137 m, a  najgłębszym obiektem jest Mroczna Szczelina o głębokości 28 m i długości 76 m. W sumie mino trudnych warunków śniegowych do przemieszczania się po Górze Żakowej odwiedziliśmy 6 szybów z bocznymi chodnikami. W wyjeździe wzięło udział 3 członków SSB oraz Jarek z Krakowa. Akcja zakończyła się wizytą w Połańcu i degustacją słynnych, tutejszych naleśników w pomarańczach.

Artur Komorowski

Galeria

Galeria

Strona głównaDo góry