Spotkanie beskidzkich grotołazówUczestnicy I SEJB w Jaskini Niedźwiedziej (fot. J. Ganszer)21 marca 1998 r. na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim odbyło się I Spotkanie Eksploratorów Jaskiń Beskidzkich. Jest ono właściwie kontynuacją podobnych spotkań organizowanych od 1978 r. przez KTJ Speleoklub Bielsko-Biała. Według obliczeń J. Ganszera i G. Klasska byłaby to właściwie więc już XXIII taka impreza (w niektórych latach były po 2 spotkania).

Pierwszy raz jednak zgromadziło tak liczne grono speleologów zajmujących się fliszowymi jaskiniami Beskidów i Pogórza Karpackiego. Na spotkanie przybyli grotołazi z klubów z Bielska-Białej, Dębicy, Krakowa oraz Nowego Sącza.

W czasie imprezy zwiedzono m. in. Jaskinię Niedźwiedzią - jedną z największych jaskiń tego rejonu (611 m długości i 28 m głębokości). Niestety nie udało się wejść do okazałych, odkrytych w 1996 r. partii jaskini. Oberwanie się kilku głazów ze stropu w ciasnym przełazie uniemożliwia na razie dotarcie do tej części Jaskini Niedźwiedziej.

Tomasz Mleczek 

Nowy pomnik przyrodyNajwiększa jaskinia Beskidu Wyspowego - Jaskinia Zbójecka w Łopieniu - została uznana rozporządzeniem Wojewody Nowosądeckiego z dnia 7 grudnia 1998 r. za pomnik przyrody.

Jaskinia Zbójecka powstała w osuwisku na północnym zboczu Łopienia (951 m n.p.m.), w gruboławicowych piaskowcach magurskich. Jest jedną z największych jaskiń polskich Karpat Fliszowych, ma 380 m długości i 16 m głębokości. Charakteryzują ja obszerne, jak na warunki beskidzkie korytarze i komory dochodzące do 10 m wysokości oraz rzadkie w tutejszych jaskiniach nacieki. W jaskini znajduje się również licząca kilkaset osobników zimowa kolonia podkowca małego. Z powodu tego przewidziane jest zamknięcie jaskini.

Miejscowej ludności Jaskinia Zbójecka jest znana od dawna, pierwsza wzmianka znalazła się w rękopisie J. N. Rostworowskiego w 1813 r. Została zinwentaryzowana przez grotołazów z Dębicy i Limanowej dopiero w 1997 r. - przez ten czas uważana była za zawaloną, wręcz legendarną.

Trzeba zaznaczyć, że jaskinia we wspomnianym rozporządzeniu została ujęta jako Grota Zbójnicka na Łopieniu, bo pod taką nazwą znalazła się ona w projekcie ochrony opracowanym przez J. Urbana z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

W pobliżu Jaskini Zbójeckiej znajduje się jeszcze kilkanaście innych jaskiń, w tym Czarci Dół i Złotopieńska Dziura o długościach przekraczających 100 m. Myślę, że te nie mniej ciekawe jaskinie również zasługują na prawną ochronę.

Tomasz Mleczek

Pierwsza wzmianka o grotołazach z DębicyWarto przypomnieć, choćby jako ciekawostkę, pierwszą literaturową wzmiankę mówiącą o dębickich speleologach.

W numerze 2 (261) "Taternika" z 1986 r. w materiale Rafała Kardasia "Polska działalność jaskiniowa 1985-1986" znalazła się następująca informacja: "Amatorzy" z Dębicy sygnalizowali znalezienie 3 niewielkich jaskiń w rezerwacie Skamieniałe Miasto (wiadomość wymaga weryfikacji).

No cóż... Początki były trudne.

TM

Strona głównaDo góry