Beskid Niski: dwie publikacje -- komentarz geomorfologaDarmochwał T., 1999, Beskid Niski polski i słowacki, AGENCJA "TD", Wydawnictwo Turystyczne, Białystok.

Budowa geologiczna Beskidu Niskiego [...] jest dość monotonna -- o ile mi wiadomo, Beskid Niski leży w strefie trzech różnych płaszczowin, przez co charakteryzuje się stosunkowo dużą różnorodnością występujących tam skał. Ale w profilu na przemian piaskowiec, łupek, piaskowiec, łupek -- i tak aż do porzygania z nudów.

Beskid Niski jest terenem występowania najliczniejszych i największych osuwisk w Polsce. [...] Występuje tu 12 osuwisk
-- tak, tak, a w środku siedzi świstak i zawija je w te sreberka...

[W Beskidzie Niskim] występują również jaskinie, będące rzadkością w górach typu fliszowego -- obecnie  w Polskich Karpatach Fliszowych znanych jest ok. 600 jaskiń. Rzadkością są natomiast publikacje na ten temat.

Głównym rejonem występowania jaskiń jest masyw Cergowej, gdzie znajduje się ich aż sześć -- no popatrzcie, a ja znałem tylko jedenaście!


W Jaskini gdzie Wpadł Grotołaz na Cergowej (arch. T. Mleczek)

Beskid Niski, 2000, mapa topograficzno-turystyczna, WZKart, Warszawa.

Ukształtowanie terenu z ukośnymi grzbietami typu południkowego -- ktoś to rozumie?

Ponadto na Cergowej kilka jaskiń pochodzenia tektonicznego o głębokości do około 100 metrów -- i po co my w Tatry jeździmy? No i ta tektonika...

Na [...] Kilanowskiej Górze (559 m) duże osuwisko, kamieniołom oraz kilka jaskiń -- kilka czy sześćdziesiąt, to nie apteka!

O górze Kamień nad Rzepedzią: można znaleźć liczne wychodnie skalne piaskowców magurskich; o górze Piotruś: pod szczytem wychodnie piaskowców magurskich; o Rezerwacie Tysiąclecia na Cergowej Górze: skalne wychodnie piaskowców magurskich -- ciekawe czy autorzy znają jakieś inne piaskowce niż magurskie? W rzeczywistości w pierwszych dwóch wypadkach są to piaskowce przybyszowskie, a w trzecim cergowskie. Ale po co ludziom głowy zaśmiecać?

Rafał "Rufio" Suski
2001

Strona głównaDo góry