Stałe punkty asekuracyjne w jaskiniach beskidzkichW niewielkich i łatwo dostępnych jaskiniach Beskidów i Pogórza Karpackiego rzadko mamy do czynienia z głębokimi studniami czy wysokimi progami wymagającymi używania sprzętu jaskiniowego i poręczowania. Tylko w kilkunastu większych obiektach konieczne może być lub przynajmniej przydatne (w zależności od sprawności zespołu) zastosowanie liny. Przeważnie wystarczy do zaczepienia liny naturalny punkt asekuracyjny, np. drzewo. W kilku jednak jaskiniach osadzone są stałe punkty zjazdowe i asekuracyjne, takie jak spity, kotwy i sporadycznie już spotykane haki.
Niewątpliwie najciekawszą pod tym względem jest położona na Pogórzu Rożnowskim Diabla Dziura. Znajduje się w niej kilka głębokich - jak warunki beskidzkie progów i studni, m. in. Studnia Dusz (-14 m). Dlatego w 1998 r. jaskinię wyposażono w kilkanaście stałych punktów asekuracyjnych (kotwy). Wpływają w znacznym stopniu na bezpieczeństwo odwiedzających jaskinię. Służą również celom szkoleniowym speleologom ze Speleoklubu Beskidzkiego, grotołazom z Nowego Sącza oraz krynickim goprowcom. Dotychczas w jaskini korzystało się z kilku wbitych jeszcze w latach 70. haków.


Zjazd Studnią Preszowską w Jaskini Słowiańskiej-Drwali

W 2004 r. ratownicy z Krynicy wyposażyli kolejne dwie jaskinie w komplety stałych punktów asekuracyjnych: Mroczną (studnie: do Sali Owadziej i do Sali Grażyny) oraz Słowiańską-Drwali (studnia wejściowa, Studnia Preszowska oraz trawers nad nią).
Stałe punkty asekuracyjne osadzili również bielscy grotołazi w kilku jaskiniach w Beskidzie Śląskim: Malinowskiej (w studni wejściowej), Chłodnej (3 spity na trawersie Głównej Sali), w Trzech Kopcach oraz Głębokiej w Stołowie.
Lina przydaje się również na studniach wlotowych w Jaskini u Jakubca (Beskid Śląski), Jaskini Strzelistej, Czarnych Działach I i II (Beskid Mały) oraz Jaworznickim Dzwonie (Beskid Sądecki). Ponadto do otworu Jaskini Szkieletowej na Pogórzu Rożnowskim dostajemy się - co jest ewenementem w polskich Karpatach Fliszowych - zjazdem z wahadłem lub trawersem.

Szkice techniczne niektórych jaskiń beskidzkich:

Diabla Dziura

Jaskinia Szkieletowa

Jaskinia Mroczna

Jaskinia Słowiańska-Drwali

Czarci Dół

Tomasz Mleczek
2001,2005

Strona głównaDo góry